G64B-3095 Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | G64B-3095 |
| Length: | 61.18" or 1554 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Single Pin each end |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | Blue Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 75W |
| Operating Current*: | 450mA |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | American Ultraviolet GML140, Aqua Azul L-1-158, Aquafine 3095, CSL-8R60, CSL-10R60, CSL-12R60, CSL-16R60, CSL-20R60, CSL-24R60, RBE-8R60, RBE-10R60, RBE-12R60, RBE-16R60, RBE-20R60, RBE-24R60, Glasco 1851, Siemens/Sunlight LP4015, ZCSPL11004, AAE1145, W2T513216, W2T153912, UDC 1580, 1580UD, 7001-158, Wedeco/Ideal Horizons LMP11004, LMP11002, CI-2L, CI-4L, CI-6L, CI-8L, CI-10L, CI-12L, CI-16L, CI-20L, CI-24L, IH-2L, IH-4L, IH-6L, IH-8L, IH-10L, IH-12L, IH-16L, IH-20L, IH-24L, IH-32L, IH-40L, IH-48L, LCI-2L, LCI-4L, LCI-6L, Atlantic UV 05-1337-R, 05-1337, First Light 1694, UV Doctor 1182, UVDRX1182, UVDRX-1182 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|