G64B-17498 Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | G64B-17498 |
| Length: | 61.69" or 1567 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | Blue Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 75W |
| Operating Current*: | 450mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine 17498, CSL-8R60, CSL-10R60, CSL-12R60, CSL-16R60, CSL-20R60, CSL-24R60, MP-2-SL, RBE-8R60, RBE-10R60, RBE-12R60, RBE-16R60, RBE-20R60, RBE-24R60, SCD-600, SCD-700, SCD-1000, SCD-1200, Atlantic UV 05-0527, First Light 2483, UV Doctor 1184, UVDRX1184, UVDRX-1184 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|