G64-GOLD-L Replacement UV Lamp 254NM High Output

| Our Part #: | G64-GOLD-L |
| Length: | 61.69" or 1567 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 130W |
| Operating Current*: | 780mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine 18024, 18977-11, SCD-600H, SCD-700H, SCD-1000H, SCD-1200H, SCD-1350H, SCD-1450H, SCD-1750H, Optima HX Series HX02BDL, HX02CDL, HX02DDL, HX04CDL, HX05DDL, HX06CDL, HX06DDL, HX08DDL, HX08EDL, HX08FDL, HX08GDL, HX10GDL, HX12GDL, Gold L, Gold-L, First Light 3091 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|