G64-7009-CL4P Replacement UV Lamp 254NM High Output

| Our Part #: | G64-7009-CL4P |
| Length: | 61.18" or 1554 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 180V |
| Lamp Wattage*: | 145W |
| Operating Current*: | 800mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | UV Superstore HO Long Series UV-2L-HO, UV-4L-HO, UV-6L-HO, UV-8L-HO, UV-10L-HO, UV-12L-HO, First Light 2590, Glasco L-020760, Emperor Aquatics 200150, UV Doctor 1171, UVDRX1171, UVDRX-1171, UV Doctor 1186, UVDRX1186, UVDRX-1186 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|