G64-61645-G02 Replacement UV Lamp 254NM
| Our Part #: | G64-61645-G02 |
| Length: | 61.18" or 1554 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 2 Pin with 20" Pig Tail |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 160V |
| Lamp Wattage*: | 150W |
| Operating Current*: | 940mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | IDI 61645-G02, 61645G02, Ozonia X0016-H09, First Light 2880, Ozonia X0016-H09, X0016H09, UV Doctor 1187, UVDRX1187, UVDRX-1187, 1187-20, UVDRX1187-20 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|