G64-59619-G09 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | 3371 |
| Length: | 61.18" or 1554 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 2 Pin with 18" Pig Tail |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 70W |
| Operating Current*: | 450mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | IDI 59619-G09; G64T5LCA-IDI-S3095, UDC 7001-807, S-30, First Light 3346, 3371, Ultratech Ultra Tech 007-58-PT-L-14, 007XL-58-PT-L-14, 00758PTL14, 007XL58PTL14, UV Doctor 1177, UVDRX1177, UVDRX-1177, 1177-18, UVDRX1177-18 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|