G64-3098-4P Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | G64-3098-4P |
| Length: | 61.18" or 1554 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 75W |
| Operating Current*: | 450mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | American Ultraviolet GML270, Aqua Azul L-1-804, UDC 8040, 7001-804, Phillips TUV-64T5, Wedeco/Ideal Horizons LMP42017, Atlantic UV 05-1017A-R, 05-1017, 05-1017AR, Fischer & Porter B1538008U011, 690B021U01, 70UV3000, B153B008U01, B153L002U01, SBU-UVL64, Glasco 8040, Siemens/Sunlight LP4020, LP4280, First Light 2530, ULTRA DYNAMICS UDC 4000B, 8040, 8040UD, UV Doctor UVDRX1176, UVDRX-1176, 1176 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|