G64-18024 Replacement UV Lamp 254NM High Output

| Our Part #: | G64-18024 |
| Length: | 61.69" or 1567 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 170V |
| Lamp Wattage*: | 130W |
| Operating Current*: | 780mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine 18024, 18977-11, Gold L, Optima HX Series Optima 400, Optima 520, Optima 630, SCD-600, SCD-700, SCD-1000, SCD-1200, Siemens/Sunlight LP4600, First Light 2607, UV Doctor 1175, UVDRX1175, UVDRX-1175 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|