G36-B160VIK Replacement UV Lamp 254NM
| Our Part #: | G36-B160VIK |
| Length: | 33.19" or 843 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | High Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 19mm |
| Lamp Voltage*: | 90V |
| Lamp Wattage*: | 135W |
| Operating Current*: | 1.5A |
| Rated Life (hrs)**: | 9000 |
| Replaces/Fits Models: | Berson B160VIK, First Light 3938 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|