4000L-24 Replacement UV Lamp 185NM

| Our Part #: | 4000L-24 |
| Length: | 24.02" or 610 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Single Pin each end |
| Lamp Type: | Medium Pressure, High Output |
| Wavelength: | 185NM |
| Glass Type: | VH (Ozone) |
| Base Color / Material: | Black Valox Base |
| Bulb Diameter: | 22mm |
| Lamp Voltage*: | 400V |
| Lamp Wattage*: | 3200W |
| Operating Current*: | 8A |
| Rated Life (hrs)**: | 5000 |
| Replaces/Fits Models: | Trojan UV4000, 4000, 441144-024, 441165-024, 441169-024, 441144024, 441165024, 441169024, First Light H001 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|