22000200-UV Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | 22000200-UV |
| Length: | 23.98" or 609 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | 4 Pin Flat Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 72V |
| Lamp Wattage*: | 30W |
| Operating Current*: | 420mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Steril-Aire 22000200, RGTS 24 HO, RGTS24HO, Atlantic UV 05-0758, First Light 3985 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|