19306 Replacement UV Lamp 254NM

| Our Part #: | 19306-UV |
| Length: | 14.57" or 370 mm ± 3mm (not including pins) |
| Base Type: | Bi-Pin Winged Base |
| Lamp Type: | Standard Output |
| Wavelength: | 254NM |
| Glass Type: | L (Non-Ozone) |
| Base Color / Material: | White Ceramic Base |
| Bulb Diameter: | 15mm |
| Lamp Voltage*: | 5.5V |
| Lamp Wattage*: | 16W |
| Operating Current*: | 360mA |
| Rated Life (hrs)**: | 12000 |
| Replaces/Fits Models: | Aquafine 19306, DW-5, First Light 3433 |
|
*Operating Current, voltage, wattage disclaimer — Lamps are measured after 100 hours of operation under lab conditions. These values are subject to wide variations under application/field conditions. **Rated Life — Rated life is for reference purposes only and is based on a group of lamps operating under lab conditions. Actual life depends on the operating conditions of the lamp. |
|